Repostus

Бориспіль. Шокуюча історична правда. Бориспільське повстання 1920 року.

У травні-червні 1920 року в Борисполі спалахнуло антибільшовицьке повстання. В цей час українсько-польські війська зайняли Київ, тому бориспільчани, сподіваючись на підтримку, підняли атибільшовицьке повстання у місті та взяли владу до своїх рук. На жаль, контрударом, більшовики стримали Петлюру та поляків, і до Борисполя їхнє військо не дійшл, натомість у місто ввійшла 58-а дивізія 12-ї армії рсфср. Дивізією керував калмик Ока Городовіков, в дивізії було багато калкмицьких кавалеристів… Маючи чисельну перевагу більшовики подавили повстання і жорстоко розправилися із повсталим містом. Дві третини Борисполя було спалено, а кожного 5-го чоловіка розстріляли…

Загиблих і страчених повстанців поховали у спільних могилах, на кладовищах Борисполя. Найбільше – близько трьох сотень – на Книшовому кладовищі, де була могила видатного українця, автора слів до нашого гімну, Павла Чубинського… Пізніше на цьому ж кладовищі ховали загиблих від голоду 1932-1933 рр., та жертв репресій. Кількість похованих невідома, адже російські варвари усіляко стирали історію про повстання із народної пам’яті, та і про голодомор також, і про Чубинського. Тому кладовище знесли.

Лише у 1990 році, з ініціативи Народного руху України, було приблизно встановлено, де знаходилась могила Павла Чубинського, встановлено дубові хрести в пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років та розстріляних бориспільців, учасників антибільшовицького повстання 1920 року. А нині тут меморіальний комплекс. Вдалося встановити частину прізвищ повстанців та чим вони займались у житті – про це говорять меморіальні таблички. Унікальний комплекс, який розташований поряд із дорогою на Київ. Я переписав роди занять похованих у братській могилі людей, більшість з яких, були повстанцями. Дуже цікаво:

– селян – 41;
– селян-одноосібників – 13;
– робітників – 12;
– бандуристів – 5;
– вчителів -6;
– рахівників – 5;
– сторож, охоронець – 3;
– червоноармієць -4;
– староста церкви;
– працівник торгівлі – 2;
– референт споживспілки;
– інспектор;
– художник;
– Касир;
– завідувач Київторгу;
– директор млина;
– начальник відділу механізації;
– двірник;
– приватний швець;
– заступник директора обсерваторії;
– контролер;
– начальник контори комунгоспу;
– ветлікар;
– технік геодезист;
– професор;
– обліковець;
– агороном;
– завідувач цеху хлібопекарні;
– керівник осередку просвіти;
– лікар;
– тарифікатор;
– завідувач сільпо;
– власник крамниці;
– санітарка;
– директор нафтобази;
– актор;
– начальник ветпункту;
– редактор газети;
– письменник;
– священик;
– фельдшер;
– механік;
– мірошник;
– директор маслозаводу.

© Роман Маленков